Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazı ülkelerde ayrı bir dal olsa da birçok ülkede dermatoloji branşı içerisinde değerlendirilmektedir. Başta cinsel organlar olmak üzere diğer organları da etkileyebilen, çoğu vakada belirti göstermeden seyredebilen hastalıklar grubudur.

Bu hastalıkların bir kısmı için en önemli bulaşma yolu iki insanın cinsel yakın teması iken (genital siğil, herpes simpleks, vajinit gibi), diğer bir kısım hastalıklar cinsel yolla bulaşmaya ek olarak kan yoluyla (AIDS ve hepatit B gibi) ve cinsel ilişki dışındaki yakın temasla da bulaşabilmektedir (anneden bebeğine gebelik, doğum, emzirme ve bakım esnasında bulaşan genital siğil, herpes gibi) Maalesef bu gurup hastalıklar aile içinde günlük yaşam koşullarının paylaşılması sonucu da bulaşabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda çoğu zaman belirtilerin olmaması ya da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtilerin olması, hastalığın yayılmasında önemlidir. Bu nedenle hastalık toplumda sessizce ve hızla yayılabilir, geniş bir halk kitlesini etkileyebilir. Cinsel aktivite içerisinde olan ve korunmasız cinsel ilişkide bulunan herkes cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı risk altındadır. Cinsel temasla bulaşan hastalıkların erken tanı, tedavisi toplum sağlığı ve koruyucu tıp açısından çok önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda risk altında olanlar; birden çok kişiyle, korunmasız cinsel ilişkiye girenler, maalesef seks köleleri ve bunların müşterileri, cinsel partnerinde bu hastalıkların öyküsü olanlar, alkol ve uyuşturucu bağımlıları, hijenik koşulları olumsuz olan manikür-pedikür, sauna, masaj, güzellik merkezleri hatta sağlık kuruluşlarından hizmet alanlar, hijenik koşulların ve sterilizasyonun uygun olmadığı akupunktur, epilasyon, piercing , dövme merkezlerinde uygulama yaptıranlar, kan ve kan ürünleri ile doku nakilleri yaptıranlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda idrar yaparken yanma, ağrı, sık sık idrara çıkma, erkek ve kadın dış genital oarganlarda yaralar, kızarıklıklar, döküntüler görülebilir, penis-vaginadan kötü kokulu, renkli akıntı olması, genital alanda kaşıntı, kasık lenf bezlerinde şişkinlikler, karnın alt bölümünde veya kasıklarda ağrı ve duyarlılık, cinsel ilişki sırasında acı duyma, ilişki sonrası kanama, testislerin bir veya ikisinde birden ağrı, kadınlarda nedeni bilinmeyen düşükler, sık ölü doğumlar gibi genel belirtiler dışında hastalıklara özgü spesifik klinik tablolarda ortaya çıkabilmektedir.  

Bugün için 40’dan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık bilinmektedir. en sık görülenleri;

Kandidiyazis

Hepatit B/C

Trichomonas Vaginalis

HIV

Bakteriyel vaginozis/ Gardnerella Vaginiti

Genital Herpes

Klamidya

Granuloma Inguınale, Donovanozıs

Lenfogranuloma Venereum

Şankroid, Yumuşak Şankr, Ulcus Molle

Gonore

Genital Siğil

Molluskum Kontagiozum

Sifiliz

 


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency