Mona Lisa Touch (Vajina Gençleştirme)

Vulvo Vajinal Gençleştirme ve Kadınlarda İdrar Kaçırmada Lazer Uygulamaları

Vulva vajinal estetik işlemler tıbbi olarak gerekli olmayan ancak estetiği ya da fonksiyonel problemleri değiştirmek için yapılan girişimlerdir.


Mona Lisa TouchGünümüz estetiğinde doktor ve hastalar daha çok yüz, boyun ve dekolte gibi görünen estetik alanlara odaklanmış durumdadır. Ancak yapılan çalışmalar birçok kadının dış genital organlarının görünümünden ve fonksiyonlarından rahatsız olduklarını göstermektedir. Genital estetik bilinç sosyal medyanın artan ilgisi ve özgürleşen/ekonomik kazanımlarını elde eden kadının bedenini yeniden keşfiyle orantılı olarak son yıllarda popüler olmaya başlamıştır.
Kadınların yüz ve vücudunda istediği genç görünümü genital bölgenin görünümünü içinde istedikleri ve erkelerden daha bilinçli oldukları bilinmektedir. Buna karşın genital alan konusunda utanma duygusu, bilgisizlik ve toplumsal bakış açısı nedeni ile bu problemler ve çözümleri fazla konuşulmamaktadır. Yardım isteyen pek çok kadın problemlerini doktorları ile bile paylaşamamaktadır. Ancak, kadın genital kozmetik operasyonları artık dışlanamayacak bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır ve bu işlemleri yaptırmak isteyenlerin bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Yaşlanma ile kadınlar dış genital organlarının görüntüsünden daha fazla rahatsız olmaya başlamaktadır. Örneğin kasıkta aşırı yağlanmanın gelişmesi,  labium majorların(dış dudaklar)  dolgunluklarını kaybetmesi, labia minörün (iç dudaklar) sarkması, vajinal kuruluk ile genişleme ve cinsel ilişki sırasında his duyusunun azalması gibi.

Türkiye’de 2013 yılı ile 45-50 yaş dönemi kadın sayısı 2.4 milyon. Bu sayının 2030 yılında 3.3 milyon olması beklenmektedir.

Dış genital organların estetik olmayan görüntüleri doğuştan asimetrik gelişim süreçlerine, deformasyonlara yol açan hastalıklara, yaşlanmaya, gebeliklere hatta bu anatomik alanda yapılan ameliyatlara bağlı gelişebilmektedir. Vücudumuzun ve derimizin yaşlanma sürecinden genital alan ve vajende etkilenmektedir. Özellikle gebelik, doğum gibi süreçler(sezeryanda bile) dış genital organları, vajinanın destek dokularını, bağlarını ve kas dokusunu etkilemektedir. 30 yaş sonrasında bunlar daha sık gözlenmektedir. Yaşlanma ve özellikle menopoz ile hormonsal desteğin azalması bu şikayetlerin iyice belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Bazen doğum yada gebelik olmaksızın kronik öksürük ve kabızlıklar ile karın içi basınç artışı olan durumlarda destek dokuları zayıfladığı için benzer durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında sigara kullanımı, cinsel birlikteliklerde partnerin anatomisi, ırksal faktörler(beyaz ırkta daha kolay gelişmekte) vb. bu durumu ekilemektedir.

Yaşanan bu problemler sadece estetik değil fonksiyonel şikayetlerede neden olmaktadır. Kas tonusun azalması hastada gülme, öksürme, yürüme ve koşma, cinsel ilişki sırasında hafif yada fazla idrar kaçırmasına neden olmaktadır. Labia minor büyümesi sadece estetik görsellik değil aynı zamanda cinsel işkide ağrılı ilişkiyede neden olmaktadır. Doğum sırasında yada diğer nedenlerle dış genital organara yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında skar(iyi olmayan yara iyileşmesi) gelişimi cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olmaktadır.

Kadınların genital bölge anatomisinin ve buradaki yapıların isimlerinin doğru bilinmesi çok önemlidir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency