Benlerin Çıkarılmasında Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması

Lazerle Ameliyatsız Ben Tedavisi, Benlerin Çıkarılmasında Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması, Benlerin Tanı, Değerlendirme ve Tedavisi

Günümüzde ben kökenli ve ben kökenli olmayan cilt kanserlerinin görülme sıklığında artışlar yaşamaktayız. Bu nedenle benler ve cilt kanserleri ile ilgili olarak koruyucu toplum sağlığı için televizyon, internet ve sosyal medyada bilgilendirici ve uyarıcı reklamlar ve yayınların çok sık yer almaktadır. Tüm bunların etkisi ile son yıllarda hastaların tıbbı yada estetik amaçla ben aldırma istekleri artmaktadır.

Nevus yada halk arasında bilinen adı ile benlerin tanısı, takibi ve tedavileri mutlaka bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Estetik yada tıbbi amaçlarla benlerini muayene ettirmek yada aldırmak için gelen tüm hastalarda dermatolog olarak hastanın tüm vücut benleri klinik ve dermatoskopik olarak değerlendirilmekte, gerekli hastalarda ben haritası çıkarılmakta ve arşivlenmektedir. Hastanın ve benlerinin kanser riskleri belirlenmekte ve tüm benlerinin sınıflaması yapılmaktadır.

Genel olarak zararsız olan benlerimiz derinin tümoral oluşumlarıdır ve büyüklük, şekil, yüzey dokusu ve tüylülük bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Bazıları kanserojen riskler içerebilmektedir ve mutlaka erken tanısı gerekmektedir.

Benler, kafa derisi, tırnağınızın altı, koltuk altlarınız ve genital organlarınızın etrafı gibi görülmesi zor olan yerlerde de bulunabilir.

Yaşamınızda benlerin değişime daha uygun oldukları belli bazı zamanlar vardır; örneğin ergenlik ve hamilelikte ve doğum kontrol haplarının kullanımı sırasındaki hormonal değişikliklerden dolayı daha koyu renkli, daha açık renkli ve daha çok olmaları muhtemeldir.


Doğuştan olabildiği gibi sonradan da çıkabilir. Yirmi yaşından itibaren çoğu insanda 20-30 adet vücudunun her yanına dağılmış ben mevcuttur. Bu benler zamanla görsel hale gelirler ve genellikle büyüklükleri 0,5 cm den büyük olmaz.

Benler görünüşlerine, renklerine, bulundukları yere veya kökenini aldıkları hücrelere göre farklı isimlerle adlandırılırlar.

Hem melanositler hemde nevüslerdeki farlılaşmış melanoistlerin ortak özelliği; derinin renk veren hücrelerinin gerçek kanseri olan “Malin Melanom”e dönüşebilme potansiyelidir. Bu özellikleri ile benlerin tanı, takip ve tedavileri son derece önemlidir.

Benler arasında iyi huylu olanların alınmasında kriyotedavi, koter, elektrokoter, cerrahi yada lazer tedavileri uygulanmaktadır. Bu bölümde benlerin alınmasında elektrokoter yada radiosurgery yöntemi anlatılacaktır.

Benlerin alınmasında alınma yönteminin seçiminde uygulama sonrasında kalabilecek izin en az olması hedeflenmektedir. Örneğin aşağıdaki resimde olduğu gibi kriyotedavi, cerrahi ve koter ile ben alınması uygulaması sonrasında uygulama alanında kalıcı renk kaybı-depigmentasyon yada deri renginde azalma-hipopigmentasyon gelişmekte hatta deri seviyesinde çökmeler yaşanabilmektedir.

Son yıllarda etkinlik ve estetik sonuçları ile lazer ve elektrocerrahi-radiosurgery benlerin alınmasında ön tercihlerde yer almaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency