Derinin Rengi

Derinin RengiDoğadaki tüm canlıların renk çeşitliliğini insanlarda da görmekteyiz. Deri, saç ve göz renklerimizdeki çeşitlilik kuşkusuz evrimsel sürecimizin sonucu. Derimizin rengi etnik kökene, ırklara, coğrafik iklim kuşaklarına, hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerinde bile beyazdan siyaha ve ara tonları ile değişmektedir. Derinin renkli görünümü görünür ışığın farklı dalga boylarında emilmesine ve yansımasına bağlıdır. Deri renginin görünümünde ışığın emilmesini sağlayan maddelere kromofor denilmektedir.


Rengimizi etkileyen deriye ait birçok faktörden bahsedebiliriz. Bunların başlıcaları şunlardır:

  1. Derinin melanin içeriği,
  2. Derinin hemoglobin ve hemosiderin içeriği
  3. Derinin karotenoid içeriği,
  4. Derinin kalınlığı,
  5. Derinin ışığı kırma ve emme-absorbe etme yeteneğine
  6. Derinin kan damarlarının yoğunluğu.

Bunlar içerisinde deri renginde asıl belirleyici olan hemoglobin ve melanindir.

Hemoglobin kırmızı kan hücreleri-eritrositlerde bulunmaktadır ve kanda oksijeni dokulara taşımaktadır. Hemoglobin kırmızı renkli kromoforlardır. Hemoglobin oksijen ile bağlı ise “oksi hemoglobin”, aksi durumuna ise “deoksi hemoglobin” denilmektedir. Genellikle damar içinde hemoglobin % 47 oksi – hemoglobin olarak bulunmaktadır. Oksi hemoglobin deoksi hemoglobine göre deriye daha açık bir kırmızı renk vermektedir.

Bunların içerisinde en önemlisi kuşkusuz melanin pigmentidir.Derinin Rengi


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency