Deri ve Beslenme

Sadece beslenme yoluyla deri görünümünde nispeten hızlı bir değişiklik görmeyi beklemek yada bir takım hastalıklara çözüm bulmak mümkün değildir. Ancak vücudun ve derinin bireysel ihtiyaçlarının da hesaba katılması gerektiği anlayışıyla birkaç beslenme önerisi ve bilgisi verebiliriz.


Deri sağlığı ve Vücut Sağlığı ve Cilt Estetiği İçin Basit Öneriler

 • Balık ve omega-3 yağ asitlerinin kullanımı; Akorkinoz ton balığı, göl alabalığı, uskumru, ringa balığı ve somon balığı gibi yırtıcı balıklarda omega-3 yağ asitleri boldur. Özellikle somon balığı, ton balığı gibi oldukça önem verilen ve rahat bulunabilen bir gıdadır. Daha çok deniz kaynaklı somon balıklarının seçilmesi tavsiye edilmektedir. Haftada en az 3 kez somon balığı yenilmesini önermektedir. Yukarıda bahsedilen balıklara ek olarak, iyi omega-3 yağ asit kaynakları morina karaciğer yağı, balık yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağıdır. Ezilmiş veya öğütülmüş keten tohumu yoğurt veya yulaf ezmesi için sağlıklı bir ilave olabilir. Bir salata sosu olarak kullanılan keten tohumu yağı, sağlıklı bir yemeğin bu özelliğini korumak için iyi bir yaklaşımdır.
 • Deri ve vücut hidrasyonu için günde yaklaşık 2.5 litre su içilmelidir.
 • Kalori Kısıtlaması; genel kalori alımında karbonhidratların %8 düzeyinde tutulması bazı biyokimyasal ve inflamatuar biyolojik göstergelerde yarar sağladığı gösterilmiştir.
 • Antioksidanladan zengin dut ve nar bol tüketilmelidir.
 • Meyve ve sebzeleri mutlaka mevsiminde tüketin.
 • Her biri antioksidan özellikler gösteren kekik, zencefil ve fesleğen gibi baharatlar kullanın.
 • Günde 2-4 fincan yeşil çay için.
 • Sabah 200 mg’lık CoQ10 desteği alın.
 • Her ikisi de belirgin “antiaging” yararlar sağlayan resveratrol ve üzüm çekirdeği ekstresi polifenolik antioksidanları içeren kırmızı şaraptan ılımlı bir miktar için.
 • Yoğun kalorili rafine şekerler, doymuş yağlar ve işlenmiş besinleri kısıtlayın veya bunlardan kaçının.
 • Sindirim açısından iyi olanın deri için de iyi olduğu önermesini izleyerek, daha küçük porsiyonlar yiyin (özellikle restoranlardaki porsiyonlar tarafından kanıtlanan tipik amerikan beslenme biçimi bunu belirgin şekilde aşırıya kaçırır) ve yavaş çiğneyin (ideal olarak okurken, TV seyrederken veya başka türlü dikkat dağıtıcı faaliyetler sırasında yemek yemeğin).


Bunların genel rehberler olduğunu not etmek önemlidir. Kişisel besin gereksinimleri değişebilir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency